• +90 534 643 1808
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
trende

Andız Otu Çayı Tıbbi Kullanımı

Bu bitki aşağıdaki özelliklere sahiptir.

 • Balgam söktürücüdür.
 • Öksürüğü bastırır ve giderir.
 • Terlemeyi uyarır ve terlemeyi sağlar.
 • Şişkinliği rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Diüretiktir ve idrar akışını arttırır.
 • Antifungaldir, mantar enfeksiyonlarını önlemede tıbbi olarak kullanılır.

Kesinliği tıbbi olarak kanıtlanmamış olsada

Filistin ve İsrail’ de geleneksel olarak tansiyon ve şeker hastalığının tedavisinde en etkili 5 bitkiden birisi olarak kabul edilir. Etkisini insülin salgılanmasından bağımsızdır. Fincan başına 3-5 yaprak ile demlenen çay olarak tüketilmektedir.

Şiş ve kanayan dişetlerinin tedavisinde çayından birkaç gez gargara yapılarak uygulanmaktadır.

Basur (hemoroid) için toz haline getirilmiş yapışkan andızotu yaprakları zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanmaktadır.

Yaraların üzerine kurutulmuş ve toz haline getirilmiş yapışkan andızotu yapraklarının serpilmesiyle yara yerinin iyileştirildiği anlatılmaktadır.

Alkolde hazırlanan tentürünün yaraların iyileştirilmesinde ve mikropların öldürülmesinde faydalı olduğu belirtilmektedir.

Kanayan açık yaralar üzerine taze yapraklarının yerleştirilerek kanın pıhtılaşmasını sağladığı ve mikrop kapmasının engellendiği ileri sürülmektedir.

Romatizmal eklem iltihabı ve eklem ağrıları için yapraklarından hazırlanan çay banyo küvetine katılarak faydalanılmaktadır.

Uçucu yağının antifungal olması nedeni ile atlet ayağında bir leğenin içine 2-3 damla uçucu yağ konup ayaklar yarım saat bekletilerek kullanılabilmekte veya çayı ayak banyosunda kullanılmaktadır.

Preklinik çalışmalarda metile kersetin bileşeninin bazı kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. Bazı özel çözücülerde hazırlanan ekstresinin kanser hücrelerini öldürmede etkili olabileceği gösterilmiş ve ileri çalışmalar önerilmiştir. Tek başına kanseri tedavi ettiği ile ilgili vaka bildirilmemiştir.

Tıbbi olarak kullanımı daha çok araştırılan inula cinsi inula helenium' dur.

Yabani ayçiçeği ve elecampane gibi pek çok değişik isimle de anılan andız otu Güney ve merkez Avrupa ve Batı Asya bölgelerine özgü çok yıllık otsu, yerli bitkidir. Bununla birlikte, Kuzey Amerika’da da yetiştirilmektedir. Botanik ismi “Inula Helenium”dur, “Asteraceae” ya da papatya ailesine aittir. Bitkisel çay hazırlamada kullanılan bitkinin kısımları kökler, rizom ve çiçekleridir. Bu bitkinin mide bozulması, adet düzensizlikleri, ödem (su tutulması) ve siyatik gibi durumların tedavisi için Antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Aynı zamanda bazı cilt hastalıklarının semptomlarını hafifletmek için Anglo-Saksonlar tarafından kullanılmıştır. Bu günlerde bitki uzmanları andız otunu başta solunum problemlerinin tedavisi için kullanmaktadırlar.

Kansere şifa olan bu bitki ile ilgili, her ne kadar "çoban çırası" veya "pelin otu" gibi iddialar olsa da bu otun "yapışkan andız otu" olduğu ve yine bu ot üzerine gerek yurt içi gerekse yurt dışında kanser tedavisi ile ilgili ilaç geliştirme hususunda bilimsel çalışmalar yapıldığı görülmektedir.

Yapışkan andız otu, namı diğer kanser otu, yaklaşık 100 çeşidi ile, Asya, Avrupa, Afrika ve ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde yetişen; Anadolu'da 27 türü bulunan bir bitkidir.

Lütfü ACET Amca'ya göre en etkili yapışkan andız otları Manisa'da yetişenlerdir. Yapışkan özelliği nedeni ile her çeşit tozu, dumanı tutacağından yol kenarlarında yetişen andız otunun kullanımı önerilmez.

Kaynaklar
1- Prof.Dr. Canfeza Sezgin
2- www.buuzle.com
3- www.bilgiustam.com

Sarıkaya Ticaret Manisanın Turgutlu ilçesinde faaliyet gösterir.

Yapışkan Andız Otu Çayı zamanında hasat edilerek uygun şartlarda kurutulmuştur.

İletişim Bilgileri

 • Adres

  Subaşı Mah. Seyfi Demirsoy Sok. No:74 Turgutlu/Manisa

 • Email

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Telefon

  +90 534 643 1808

Çalışma Saatleri

Sosyal Medya

Üst